Arts, Beats and Eats 2014 music line-up - FOX13 News, WHBQ FOX 13

Arts, Beats and Eats 2014 music line-up

Posted: Updated:
  • Arts, Beats and Eats 2014More>>

  • Arts, Beats and Eats 2014 music line-up

    Arts, Beats and Eats 2014 music line-up

    Friday, August 22 2014 2:04 PM EDT2014-08-22 18:04:59 GMT
    Celebrating its 17th year and returning to the bustling streets of Royal Oak from Aug. 29 - Sept. 1, Ford Arts, Beats & Eats presented by FirstMerit Bank will entertain thousands of visitors from across the region with its outstanding music line-up, stellar arts programming, mouthwatering selection of food, and a number of new attractions this Labor Day weekend.
    Celebrating its 17th year and returning to the bustling streets of Royal Oak from Aug. 29 - Sept. 1, Ford Arts, Beats & Eats presented by FirstMerit Bank will entertain thousands of visitors from across the region with its outstanding music line-up, stellar arts programming, mouthwatering selection of food, and a number of new attractions this Labor Day weekend.
  • Arts, Beats and Eats 2014 restaurant line-up

    Arts, Beats and Eats 2014 restaurant line-up

    Friday, August 22 2014 2:07 PM EDT2014-08-22 18:07:07 GMT
    Celebrating its 17th year and returning to the bustling streets of Royal Oak from Aug. 29 - Sept. 1, Ford Arts, Beats & Eats presented by FirstMerit Bank will entertain thousands of visitors from across the region with its outstanding music line-up, stellar arts programming, mouthwatering selection of food, and a number of new attractions this Labor Day weekend.
    Celebrating its 17th year and returning to the bustling streets of Royal Oak from Aug. 29 - Sept. 1, Ford Arts, Beats & Eats presented by FirstMerit Bank will entertain thousands of visitors from across the region with its outstanding music line-up, stellar arts programming, mouthwatering selection of food, and a number of new attractions this Labor Day weekend.
  • Arts, Beats and Eats 2014 arts line-up

    Arts, Beats and Eats 2014 arts line-up

    Friday, August 22 2014 2:06 PM EDT2014-08-22 18:06:04 GMT
    Celebrating its 17th year and returning to the bustling streets of Royal Oak from Aug. 29 - Sept. 1, Ford Arts, Beats & Eats presented by FirstMerit Bank will entertain thousands of visitors from across the region with its outstanding music line-up, stellar arts programming, mouthwatering selection of food, and a number of new attractions this Labor Day weekend.
    Celebrating its 17th year and returning to the bustling streets of Royal Oak from Aug. 29 - Sept. 1, Ford Arts, Beats & Eats presented by FirstMerit Bank will entertain thousands of visitors from across the region with its outstanding music line-up, stellar arts programming, mouthwatering selection of food, and a number of new attractions this Labor Day weekend.
MICHIGAN LOTTERY NATIONAL STAGE

Friday, August 29
5:00 p.m.             Chris Emmerson (Pop/Rock)
6:30 p.m.            Stewart Francke (Soul)
8:00 p.m.            Night Ranger (Hard Rock)
9:45 p.m.            .38 Special (Southern Rock)

Saturday, August 30
5:30 p.m.            Annabelle Road (Country)
7:00 p.m.            Jeff Gutt (Alternative Rock)
8:30 p.m.            Jena Irene (Pop Rock)    
9:30 p.m.            Third Eye Blind (Alternative Rock)        

Sunday, August 31
5:00 p.m.            Maddie & Tae (Country)
6:00 p.m.            John King (Country)
7:00 p.m.            Randy Houser (Country)
8:45 p.m.            The Spinners (Classic R&B/Pop)
10:15 p.m.            Village People (Pop/Disco)


Monday, September 1
3:30 p.m.            The Gasoline Gypsies (Rock)
5:00 p.m.            Fifty Amp Fuse (Rock/Classic Rock)
7:00 p.m.            Loverboy (Rock)
8:45 p.m.            Theory of a Deadman (Rock)

SOARING EAGLE CASINO & RESORT AMERICANA STAGE

Friday, August 29
11:15 a.m.            Maggie McCabe (Acoustic)
12:45 p.m.            The Canastas (Rockabilly/Ska)
2:15 p.m.            KayLyn Pace (Country)
3:45 p.m.            Lisa Mary (Country)
5:15 p.m.            Brian Lorente Band (Country)
6:45 p.m.            Candy Band (Pop)
8:15 p.m.        Free Beer (Party Rock)
9:45 p.m.            Corktown Popes (Alternative Americana)

Saturday, August 30
11:15 a.m.            Brianna Miller (Pop)
12:45 p.m.            David Nefesh (Folk Rock)
2:15 p.m.            Audra Kubat (Folk)
3:45 p.m.            Nikki Holland Band (Americana)
5:15 p.m.            Dragon Wagon (Dancing/Bluegrass)
6:45 p.m.            Delta Twins (Blues)
8:15 p.m.            Longneck Strangler (Country)
9:45 p.m.            Persuasion (Straight up PARTY)

Sunday, August 31
11:15 a.m.            Big Smooth and the Hellraisers (Rockin’ Blues)
12:45 p.m.            Gaffney Band (Acoustic)
2:15 p.m.            Escaping Pavement (Alternative Country)
3:45 p.m.            Big Pappa & The Machine (Rockin’ Soul)
5:15 p.m.            Alan Turner and The Steel Horse Band (Country)
6:45 p.m.            The Blueflowers (Americana)
8:15 p.m.            Ryan Dillaha and The Miracle Men (Detroit Americana)
9:45 p.m.            Cadillac Kidz (Detroit Rock)

Monday, September 1
11:30 a.m.            The Whiskey Charmers (Americana/Roots)
1:00 p.m.            Carl Henry (Blues)
2:30 p.m.            Teddy Richards (Indie Acoustic)
4:00 p.m.            The Understorey (Folk/Soul)
5:15 p.m.            Sweet Claudette (Blues)
6:30 p.m.            F. Patrick James (Southern Rock)
8:00 p.m.            Orbitsuns (Rockabilly)

FIRSTMERIT BANK INTERNATIONAL STAGE

Friday, August 29
11:15 a.m.        Donald Ross (Celtic Bagpipes/Highland Dance)
1:00 p.m.        Nessa (Celtic Roots Fusion)
3:00 p.m.        Hollis Clark (Worldbeat)
5:00 p.m.        Anna Lee’s Co. (Celtic Americana)
7:00 p.m.        La Chispa & Company (Flamenco/Dance)
9:00 p.m.        The Polish Muslims (Polka Rock)        

Saturday, August 30
11:15 a.m.        Jason Milan (Experiential)
1:15 p.m.        Lilly MacPhee (Celtic Acoustic/Alternative)
3:00 p.m.        Kasturi Paigude troupe (Music of India)
5:00 p.m.        Enigma Detroit (Greek Music/Belly Dancer)        
7:00 p.m.            The Zydeco Hep Cats (Zydeco)
9:00 p.m.            Roots Vibrations (Reggae/Caribbean)

Sunday, August 31
9:00 a.m.        Arise! Worship with the Royal Oak Free Methodist Church
11:30 a.m.        Nadanta (Music/Dance of India)
1:30 p.m.        Bandolero Duran (Latin American Folk)
3:30 p.m.        Abul on Fire (Progressive Bangladesh Psychedelic)
5:30 p.m.        Raion Taiko (Japanese Drum)        
7:00 p.m.            Madam XD (Music of the Far East)
9:00 p.m.            Sean Blackman’s In Transit (Latin/World)

Monday, September 1
11:30 a.m.        Ara Topouzian Ensemble (World Music)
1:30 p.m.        Raices Mexicanas de Detroit (Folkloric Dance of Mexico)
3:30 p.m.        Los Infieles (Norteño)        
5:30 p.m.        BOP (harvey) (Funky Reggae Party)                
7:30 p.m.            Kidz Klez of Michigan (Traditional Klezmer)       

FORD STAGE

Friday, August 29
11:15 a.m.            Sarah Farnam (Singer Songwriter)
12:45 p.m.            Bulletproof Snow (Modern Rock)
2:15 p.m.            Robin Horlock (Pop/Rock/Soul)
3:10 p.m.        Hair Show by Black the Salon
3:45 p.m.            Bermuda Mohawk (Alternative)
4:50 p.m.        Hair Show by Black the Salon
5:20 p.m.            Christy and the Professors (Alternative)
6:45 p.m.            Chris Polite (Pop/Rock)
8:15 p.m.            Soul Divide (Funk/Rock)
9:45 p.m.            Killer Flamingos (Pop/Top 40)

Saturday, August 30
11:15 a.m.            Urban Nomads (Rock)
12:45 p.m.            The Split (Rock/ Pop)
2:15 p.m.            The Social Bandits (Rock)
3:10 p.m.        Hair Show by Aqua Salon
3:45 p.m.            Lightning Bugs (Alternative)
4:50 p.m.        Hair Show by Aqua Salon
5:20 p.m.            Gia Warner (Rock)
6:45 p.m.            Dave Hamilton Band (Rock/Funk)
8:15 p.m.            Half Light Music (Alternative)
10:00 p.m.            Otto Vector (Pop/Rock)

Sunday, August 31
11:15 a.m.            XOXO (Pop/Rock)
12:45 p.m.            Joe Jaber and The Last Divide (Rock)
2:15 p.m.            Flint Eastwood (Alternative)
3:10 p.m.        Hair Show by Iconic
3:45 p.m.            Bill Grogan’s Goat (Celtic Rock)
4:50 p.m.        Hair Show by Iconic
5:20 p.m.            The Strangers (Rock)
6:45 p.m.            Call Marvin (Alternative)
8:15 p.m.            Kenny Nelson (Pop/Rock)
10:00 p.m.            The Mike Leslie Band (Alternative)

Monday, September 1
11:15 a.m.            Here And Now (Alternative)
12:45 p.m.            The Imps (Modern Rock)
2:15 p.m.            Keri Lynn Roche (Alternative)
3:10 p.m.        Hair Show by Clark Bailee Salon
3:45 p.m.            Alyssa Simmons (Pop/Rock/Soul)
4:50 p.m.        Hair Show by Clark Bailee Salon
5:20 p.m.            Tom Butwin (Pop/Rock)
6:45 p.m.            Digital Love (Pop/Rock)
8:15 p.m.            Citizen Zero (Alternative)

DIA ACOUSTIC/CULTURAL STAGE

Friday, August 29
11:15 a.m.    Detroit Chamber Winds and Strings Duo (Classical)
12:45 p.m.    Rachel Lee Williams (Acoustic Pop)
2:15 p.m.    Cooper Anstett (Americana)
3:45 p.m.    Steve D’Angelo (Acoustic Rock)
5:15 p.m.    Golden Rain Marimbas (Classical)
6:45 p.m.    Jan Krist & Jim Bizer (Singer Songwriters/Acoustic)
8:00 p.m.    The Appleseed Collective (Gypsy Jazz)

Saturday, August 30
11:15 a.m.    Ted Nagy (Singer-Songwriter/Americana)
12:30 p.m.    Near Tolias Flute and Guitar Duo (Classical)
2:00 p.m.    Suzuki Royal Oak (Classical)
3:30 p.m.    Alison Albrecht (Singer Songwriter)
5:00 p.m.    Amanda Morgan (Singer Songwriter)
6:30 p.m.            Kate Jablonski & Oak City Roots (Pop/Rock/Country)
8:00 p.m.            The Hope Orchestra (Acoustic Rock)    

Sunday, August 31
11:15 a.m.    Heavenly Embers (Christian)
12:45 p.m.    Cliff Gracey (Acoustic Adult Contemporary)
2:00 p.m.    Detroit Chamber Winds and Strings Brass Quintet (Classical)
3:00 p.m.    STAGECRAFTERS cast of “My Fair Lady” (Theatrical)
3:30 p.m.    Candace Sosa (Singer Songwriter)
5:00 p.m.    Less is More (Alternative Folk)
6:30 p.m.    Dan Tillery (Eclectic Mix)
8:00 p.m.    The Whistle Stop Revue (Progressive Bluegrass)

Monday, September 1
11:15 a.m.    Detroit Chamber Winds and Strings Woodwind Trio (Classical)
12:30 p.m.    MJ *RockSteady* Stedman (Acoustic Folk/Rock)
1:30 p.m.    Jane of Arc (Indie Acoustic Pop)
2:50 p.m.    James & June (Folk)
4:10 p.m.    The Webbs (Alternative Bluegrass)

BUD LIGHT ROCK STAGE

Friday, August 29
11:15 a.m.     Detroit School of Rock and Pop Music (Rock/Pop)
12:30 p.m.    The Kung Fu Lovers (Rock)
1:45 p.m.    Bus Stop Poets (Indie Rock)
3:00 p.m.    Timothy Monger (Indie Rock)
4:30 p.m.    American Mars (Motor City Rock)
6:15 p.m.    Chris Degnore & The Black Drops (Power Pop)
7:45 p.m.    Savage Rascals (Ol’ Skool Fun)
9:45 p.m.    Laith Al-Saadi (Rockin’ Blues)

Saturday, August 30
11:15 a.m.    Detroit School of Rock and Pop Music (Rock/Pop)
12:30 p.m.    Nigel & The Dropout (Indie Rock)
1:45 p.m.    El Dee (Pop/Rock)
3:00 p.m.    Hatchetmen (Blues Rock)
4:10 p.m.    Hair Show by Palazzolo Salon at the Fifth
4:30 p.m.    Jennifer Westwood (Rock’n Soul)
6:00 p.m.    Hair Show by Palazzolo Salon at the Fifth
6:15 p.m.    The Ruiners (Motor City Rock)
7:45 p.m.    The Infatuations (Funk/Rock/Pop)
9:45 p.m.    The Howling Diablos (Funk’n Soul)

Sunday, August 31
11:15 a.m.    Detroit School of Rock and Pop Music (Rock/Pop)
12:30 p.m.    Seven Birds One Stone (Pop/Rock)
1:45 p.m.    Deadly Viper Assassin Squad (Motor City Rock)
3:00 p.m.    Shotgun Soul (Rock’n Soul)
4:10 p.m.    Hair Show by L’Esprit Academy
4:30 p.m.    Rocquel (Rock)
6:00 p.m.    Hair Show by L’Esprit Academy
6:15 p.m.    Blaire Alise & The Bombshells (Retro Pop)
7:45 p.m.    Ball & Chain (Janis Joplin Tribute)
9:45 p.m.    Barbara Payton & The Instigators (Rock)

Monday, September 1
11:15 a.m.    Detroit School of Rock and Pop Music (Rock/Pop)
12:30 p.m.    Eliza Neals (Blues Rock)
1:45 p.m.    Dig A Phony (Beatles Tribute)
3:00 p.m.    Raputa (J. Geils Band Tribute)
4:10 p.m.    Hair Show by The Hair Salon
4:30 p.m.    Rattlesnake Shake (Blues/Rock)
6:00 p.m.    Hair Show by The Hair Salon
6:15 p.m.    The Jill Jack Band (Folk/Rock)
8:00 p.m.    The Reefermen (Rock’n Funk)

METRO PCS R&B/JAZZ STAGE

Friday, August 29
11:15 a.m.    Gwenyth Hayes (Soul)
12:45 p.m.    Sam Van Wagoner (Blues/Pop)
2:15 p.m.    Jibs Brown (Rootsy Blues)    
3:45 p.m.    Dion Price (R&B)    
5:15 p.m.    The Chunky Funk Band (Classic R&B/Rock/Blues)    
6:45 p.m.    Dymond Harding (R&B/Urban Pop)
8:15 p.m.    Inohs Sivad (R&B)    
9:45 p.m.    Hotsauce (Pop/R&B)

Saturday, August 30
11:15 a.m.    JaRay (R&B/Pop)
12:45 p.m.    Rick Matle Trio (Jazz/Jazz Funk)
2:15 p.m.    Sheila Landis featuring Rick Matle (Jazz)
3:45 p.m.    Laura Rain & The Caesars (Blues/Funk/Soul/R&B)    
5:15 p.m.    The Zamar Jazz Band (Smooth Jazz)
6:45 p.m.    Dee Brown (Smooth Jazz)
8:15 p.m.    J. Canady and The Soul Nyce Band (Neo Soul/R&B)
9:45 p.m.    Thornetta Davis (Blues/R&B)    

Sunday, August 31
11:15 a.m.    Paul Miles (Blues)
12:45 p.m.    The Tracy Kash Band (Jazz/Soul)
2:15 p.m.    Rev. Marc Falconberry (Blues/Rock)    
3:45 p.m.    The Marvin Jones Trio (Jazz)    
5:15 p.m.    Yvette Meadows (R&B/Jazz)    
6:45 p.m.    Bobby Murray Band (Blues)
8:15 p.m.    Priscilla Price (R&B/Soul)
9:45 p.m.    Larry Lee & Back in The Day Band (R&B/Funk)

Monday, September 1
11:15 a.m.    Brittany C. Myree (R&B/Pop)
12:45 p.m.    Cree (R&B/Soul)
2:15 p.m.    Kenny Watson (R&B/Rock/Alternative)    
3:45 p.m.    The Swank Club (Caribbean/Pop/Jazz)    
5:15 p.m.    Tumbao Bravo (Latin Jazz)    
6:45 p.m.    Keith Ferguson & Notorious (R&B/Soul)
8:15 p.m.    Charles & Gwen Scales (R&B/Soul)    

ROCKSTAR ENERGY PERFORMANCE PIT

Friday, August 29
11:00 a.m.            Rana Z (Folk)
12:00 p.m.            Audacious Hoops (Hula Hoops)
1:00 p.m.            Mind Tapped (Psychological Magic)
5:00 p.m.            Detroit Circus (Circus-style performers)
9:00 p.m.            Movement Detroit Showcase - Emo the Inferno (Electronic Music)

Saturday, August 30
10:00 a.m.            Yoga Class led by Citizen Yoga (Yoga)
11:15 a.m.            Maggie Cocco and Creative Conscience (Rock/Blues/Fusion)
12:00 p.m.            The Michigan Center for Capoeira (Brazilian Dance/Martial Arts Capoeira)
1:00 p.m.             Zander Michigan (Detroit Folk)
2:00 p.m.            Bucket Drummers (Percussion)
3:00 p.m.            Reefermen Duo (Acoustic/Soul/Blues)
4:00 p.m.             Detroit Circus (Circus-style performers)
9:00 p.m.             Movement Detroit Showcase - Cash 4 Gold & DJ Thornstryker (Electronic)

Sunday, August 31
10:00 a.m.            Yoga Class led by Citizen Yoga (Yoga)
11:00 a.m.            Zumba Class led by Life Time - The Healthy Way of Life Company
12:00 p.m.             Jill Grandison (Folk/Soul)
1:00 p.m.             N.E. Entertainment (Acrobatics & Juggling)
2:00 p.m.            Audacious Hoops (Hula Hoops)
3:00 p.m.             Be a Rockstar Singing Competition
5:00 p.m.            Detroit Circus (Circus-style performers)
9:00 p.m.            Movement Detroit Showcase - DJ Ryan Richards (Electronic Music)

Monday, September 1
11:00 a.m.            Zumba Class led by Life Time - The Healthy Way of Life Company
12:00 p.m.             N.E. Entertainment (Acrobatics & Juggling)
1:00 p.m.            Bucket Drummers (Percussion)
2:00 p.m.             Be a Rockstar Singing Competition
4:00 p.m.            The Leonards (Rock and Roll)
5:00 p.m.             Detroit Circus (Circus-style performers)

OAKLAND COUNTY KIDS STAGE

Friday, August 29
11:30 a.m.             Rosco the Clown
12:00 p.m.            Puppet Show: Three Little Pigs
12:30 p.m.            Mysterious Illusions
1:00 p.m.            Laugh it Up with Rosco
1:30 p.m.            Puppet Show: Punch & Judy
2:00 p.m.            Randyl Lee Magic
2:30 p.m.            Rosco the Clown
3:00 p.m.             Puppet Show: Punch & Judy
3:30 p.m.            Rosco the Clown
4:00 p.m.            Mysterious Illusions
4:30 p.m.            Puppet Show: Three Little Pigs
5:00 p.m.            Laugh It Up with Rosco
5:30 p.m.            Detroit School of Rock and Pop Music
6:30 p.m.            Puppet Show: Punch & Judy
7:00 p.m.            Randyl Lee Magic
7:30 p.m.             Puppet Show: Three Little Pigs

Saturday, August 30
12:00 p.m.            Radio Disney
3:30 p.m.            Cool Tricks & Funny Stuff
4:00 p.m.             Juggling with Tim Salisbury
4:30 p.m.             Pure Imagination Magic Show
5:00 p.m.            Juggling with Tim Salisbury
5:30 p.m.            Detroit School of Rock and Pop Music
6:30 p.m.             Pure Imagination Magic Show
7:00 p.m.             Juggling with Tim Salisbury
7:30 p.m.             Cool Tricks & Funny Stuff

Sunday, August 31
12:00 p.m.            Radio Disney
3:30 p.m.             Pure Imagination Magic Show
4:00 p.m.            Kevin’s Musical Concert
4:30 p.m.            Cool Tricks & Funny Stuff
5:00 p.m.            Kids’ Music with Kevin
5:30 p.m.            Detroit School of Rock and Pop Music
6:30 p.m.            Pure Imagination Magic Show
7:00 p.m.            Kevin’s Musical Concert
7:30 p.m.             Cool Tricks & Funny Stuff

Monday, September 1
12:00 p.m.            Cool Tricks & Funny Stuff
12:30 p.m.             Kids’ Music with Kevin
1:00 p.m.             Rosco the Clown
1:30 p.m.             Kevin’s Musical Concert
2:00 p.m.            Pure Imagination Magic Show
2:30 p.m.            Kids’ Music with Kevin
3:00 p.m.             Laugh It Up with Rosco
3:30 p.m.             Cool Tricks & Funny Stuff
4:00 p.m.            Rosco the Clown
4:30 p.m.            Detroit School of Rock and Pop Music



Powered by WorldNow

WHBQ-TV | Fox 13
485 S. Highland St.
Memphis, TN 38111

Main Station: (901) 320-1313
Newsroom: (901) 320-1340

Didn't find what you were looking for?
All content © Copyright 2000 - 2014 Fox Television Stations, Inc. and Worldnow. All Rights Reserved.
Privacy Policy | New Terms of Service What's new | Ad Choices