Tennessee Prep Football: How They Fared - Mid-South News, Weather, Traffic and Sports | FOX13

Tennessee Prep Football: How They Fared

Posted: Updated:

Class 6A

1. Maryville (3-0) beat Knoxville West 47-33.

2. Riverdale (3-0) beat Smyrna 42-13.

3. Kingsport Dobyns Bennett (3-0) beat Sullivan South 56-13.

4. Whitehaven (3-0) beat E. St. Louis Mo., 26-6.

5. Siegel (3-0) beat Blackman 42-7.

6. Science Hill (3-0) beat Sullivan Central 55-7.

7. Oak Ridge (2-0) beat Knoxville Central 28-6.

8. McMinn County (3-0) beat Rhea County 33-7.

9. Bearden (3-0) beat William Blount 37-3.

10. Mt. Juliet (3-0) beat Portland 49-7.

(tie) White Station (2-1) beat Hamilton 28-6.

Class 5A

1. Knoxville West (2-1) lost to Maryville 47-33.

2. Beech (3-0) beat Station Camp 41-7.

3. Henry County (2-1) beat Kenwood 59-26.

4. Morristown West (3-0) beat Cherokee 31-25.

5. Ridgeway (2-1) beat Memphis Overton 42-0.

6. Knoxville Catholic (2-1) lost to Farragut 34-21.

7. Lenoir City (3-0) beat Heritage 41-13.

8. Shelbyville (2-1) lost to Franklin County 39-38.

9. Powell (3-0) beat Knoxville Halls 55-12.

10. Dyer County (2-1) lost to Jackson Northside 27-7.

Class 4A

1. Giles County (3-0) beat East Hickman 58-6.

2. Knoxville Fulton (2-1) beat Austin-East 43-7.

3. Covington (3-0) beat Dyersburg 20-3.

4. Lexington (2-0) beat Fayette Ware 52-12.

5. Greeneville (0-2) idle.

6. Maplewood (2-1) beat Whites Creek 28-10.

7. East Hamilton (2-1) beat Chattanooga Central 49-3.

8. Gibbs (3-0) beat Pigeon Forge 24-14.

9. Livingston Academy (2-0) beat Smith County 41-19.

10. DeKalb County (3-0) beat Cannon County 42-0.

Class 3A

1. CAK (3-0) beat Stone Memorial 46-34.

2. Alcoa (2-1) beat Loudon 31-0.

3. Milan (3-0) beat Gibson County 65-6.

4. CPA (2-0) idle.

5. Sullivan North (3-0) beat Sullivan East 42-6.

6. Fairview (2-1) beat Lewis County 41-18.

7. Smith County (2-1) lost to Livingston Academy 41-19.

8. Camden (2-0) idle.

9. Lewis County (1-1) lost to Fairview 41-18.

10. Cheatham County (3-0) beat Montgomery Central 49-7.

Class 2A

1. Grace Christian (3-0) beat Rockwood 13-7.

2. Friendship Christian (2-1) lost to Gordonsville 28-21.

3. Boyd Buchanan (3-0) beat Silverdale Baptist Academy 42-6.

4. Trousdale County (2-1) beat Jackson County 27-6.

5. Cascade (3-0) beat Middle Tennessee Christian 32-7.

6. Dresden (3-0) beat McKenzie 35-14.

7. Mt. Pleasant (2-1) beat Wayne County 54-14.

8. Oneida (2-1) beat Wartburg Central 6-0.

9. Houston County (3-0) beat White House-Heritage 26-14.

10. Adamsville (2-1) beat Riverside 35-14.

Class A

1. South Pittsburg (2-0) beat Lookout Valley 69-27.

2. Union City (3-0) beat Halls 42-0.

3. Huntingdon (3-0) beat Hollow Rock-Bruceton 50-8.

4. Gordonsville (1-1) beat Friendship Christian 28-21.

5. Greenback (3-0) beat Tellico Plains 48-0.

6. Clarksville Academy (3-0) beat Nashville Central Christian 29-14.

7. Columbia Academy (2-1) lost to Loretto 21-14.

8. Moore County (3-0) beat Eagleville 25-20.

9. Coalfield (3-0) beat Sunbright 42-7.

10. Eagleville (1-2) lost to Moore County 25-20.

Class II

1. Ensworth (3-0) beat McCallie 47-10.

2. Baylor (3-0) beat Father Ryan 24-6.

3. Brentwood Academy (2-1) beat MBA 24-6.

4. MUS (2-1) beat Fayetteville, Ark., 42-20.

5. CBHS (2-0) idle.

6. Knoxville Webb (1-1) beat Zion Christian Academy 53-0.

7. McCallie (0-2) lost to Ensworth 47-10.

8. MBA (1-2) lost to Brentwood Academy 24-6.

9. St. George's (3-0) beat Jackson Christian 43-16.

10. University-Jackson (3-0) beat Rossville Christian 42-0.

Powered by WorldNow

WHBQ-TV | Fox 13
485 S. Highland St.
Memphis, TN 38111

Main Station: (901) 320-1313
Newsroom: (901) 320-1340

Didn't find what you were looking for?
All content © Copyright 2000 - 2014 Fox Television Stations, Inc. and Worldnow. All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service | Ad Choices